facebook-pixel

Powtórka przed Szachowym Grand Prix OSE – część 6

Tik-tak, tik-tak… Powoli kończy się czas na przesyłanie zgłoszeń do pierwszego turnieju w ramach Szachowego Grand Prix OSE. Jeśli jeszcze nie zapisaliście swoich dzieci lub uczniów – nie zwlekajcie dłużej, sprawdźcie wszystkie szczegóły i wypełnijcie formularz!

Rywalizacja w ciekawej formule

W naszym szachowych zmaganiach mogą wziąć udział wszyscy uczniowie szkół podstawowych z całej Polski. W pierwszej fazie uczestnicy zmierzą się w dwóch turniejach eliminacyjnych – z podziałem na województwa oraz kategorie według klas i płci (w następujących grupach turniejowych: dziewczęta z klas 1–2, chłopcy z klas 1–2, dziewczęta z klas 3–4, chłopcy z klas 3–4, dziewczęta z klas 5–6, chłopcy z klas 5–6, dziewczęta z klas 7–8, chłopcy z klas 7–8). Najwyżej sklasyfikowani (po sześć osób z każdej grupy) spotkają się w wielkim finale.

Turniej będzie rozgrywany w systemie szwajcarskim – każdy weźmie udział w dziewięciu rundach (w tempie dziesięć minut na zawodnika na partię). Sędzią głównym turnieju jest IA Maciej Cybulski.

Na najlepszych półfinalistów i zwycięzców finału czekają wspaniałe nagrody – m.in.: konsole do gier, profesjonalny sprzęt szachowy i wiele innych.

Szachowe Grand Prix OSE – harmonogram turnieju

Zapamiętajcie ważne daty:

  • 29 września 2023 – termin nadsyłania zgłoszeń do turnieju „Południe” we Wrocławiu
  • 7 października 2023 – I turniej eliminacyjny „Południe” (Tarczyński Arena Wrocław) dla uczniów z województw: dolnośląskiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego
  • 13 października 2023 – termin nadsyłania zgłoszeń do turnieju „Północ” w Bydgoszczy
  • 21 października 2023 – II turniej eliminacyjny „Północ” (Bydgoskie Centrum Targowo-Wystawiennicze) dla uczniów z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, mazowieckiego, pomorskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego
  • 4 listopada – finał w Warszawie (Centrum Olimpijskie)

Aby zgłosić swoje dzieci lub uczniów do udziału w bezpłatnym Szachowym Grand Prix OSE, musicie tylko wypełnić formularz.

Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie szachy.ose.gov.pl i w wydarzeniu na naszym Facebooku.

Obejrzyjcie też koniecznie pierwszą transmisję live, w której nasi eksperci – arcymistrz Paweł Czarnota i mistrz FIDE Kacper Polok – omówili wszystkie szczegóły związane z turniejem i odpowiedzieli na pytania widzów. Okazja do kolejnego takiego spotkania już niebawem!

Motywów taktycznych ciąg dalszy

W ramach cotygodniowych powtórek przed turniejem przypominamy Wam najważniejsze zasady królewskiej gry. Poprzednio omówiliśmy dwa pierwsze motywy taktyczne – podwójne widełki i związanie. Dziś przejdziemy do dwóch kolejnych: podwójnego szacha i ataku z odsłony.

  • Podwójny szach to najbardziej niebezpieczny motyw szachowy, ponieważ aż dwie figury atakują tu króla. Możliwością ratunku dla króla jest ucieczka lub zbicie figury szachującej, gdy ta znajdzie się w jego zasięgu.
  • Uwaga: nigdy nie można zasłonić się przed podwójnym szachem! Jedyną obroną jest ruch królem.
  • Podwójny szach nie zawsze skutkuje matem. Czasami możemy zastosować ten motyw w celu zdobycia przewagi materialnej lub uniknięcia strat.
  • Atak z odsłony to kolejny niebezpieczny motyw taktyczny. Jedna bierka wykonuje posunięcie, odsłaniając inną, która atakuje bierkę przeciwnika. Najgroźniejszy jest atak na króla, czyli szach z odsłony.
  • Najczęściej stosujemy ten motyw w celu uzyskania przewagi materialnej.

Szósta część „Powtórki przed Szachowym Grand Prix OSE” powstała na podstawie lekcji 25 i 26 w „Kursie podstawowym nauki gry w szachy – część 3”, dostępnym na naszej bezpłatnej platformie e-learningowej OSE IT Szkoła. Sięgnijcie także do poprzednich części kursu szachowego – to prawdziwa skarbnica wiedzy o królewskiej grze!

 

//polityka-prywatnosci/deklaracja-dostepnosci