facebook-pixel

Powtórka przed Szachowym Grand Prix OSE – część 7

Uwaga: wciąż przyjmujemy zgłoszenia do turnieju eliminacyjnego w Bydgoszczy – macie czas do 13 października!

Nie zwlekajcie dłużej – liczba miejsc ograniczona! Przypominamy najważniejsze informacje o naszych rozgrywkach i zachęcamy do wspólnego powtarzania szachowej wiedzy.

Szachowe Grand Prix OSE – co, gdzie, kiedy?

Do udziału w turnieju zapraszamy uczniów ze wszystkich szkół podstawowych w kraju, którzy zmierzą się w ośmiu kategoriach: chłopcy z klas I–II, chłopcy z klas III–IV, chłopcy z klas V–VI, chłopcy z klas VII–VIII, dziewczęta z klas I–II, dziewczęta z klas III–IV, dziewczęta z klas V–VI, dziewczęta z klas VII–VIII.

Uczestnicy spotkają się ze sobą najpierw w dwóch turniejach eliminacyjnych: „Południe” (dla uczniów z województw dolnośląskiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego) i „Północ” (dla uczniów z województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, mazowieckiego, pomorskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego). Najlepsi w swoich kategoriach wezmą udział w wielkim finale.

Turnieje eliminacyjne będą rozgrywane w systemie szwajcarskim – to znaczy, że wszyscy uczestnicy wezmą udział w dziewięciu rundach i nikt nie odpadnie już po pierwszej partii. Następnie sześciu najlepszych uczniów z każdej grupy awansuje do wielkiego finału, w którym zostanie rozegrany turniej kołowy: 11 rund tempem szachów błyskawicznych, każdy zagra z każdym.

Na najlepszych półfinalistów i zwycięzców finału czekają wspaniałe nagrody – m.in.: konsole do gier, profesjonalny sprzęt szachowy i wiele innych.

Turniej „Południe” odbędzie się 7 października we Wrocławiu (Tarczyński Arena Wrocław), a turniej „Północ” – 21 października w Bydgoszczy (Bydgoskie Centrum Targowo-Wystawiennicze). Finaliści spotkają się z kolei 4 listopada w warszawskim Centrum Olimpijskim.

Udział w Szachowym Grand Prix OSE jest bezpłatny, liczy się kolejność zgłoszeń!

Aby zgłosić swoje dzieci lub uczniów do udziału w eliminacjach (obecnie przyjmujemy zgłoszenia już wyłącznie do turnieju „Północ”), musicie jedynie wypełnić formularz. Szczegółowych informacji szukajcie na stronie szachy.ose.gov.pl i w wydarzeniu na naszym Facebooku.

Macie pytania dotyczące Szachowego Grand Prix OSE? Odpowiedzi na nie znajdziecie na pewno w transmisjach live’ów z naszymi ekspertami. Za nami dwa spotkania (relacje możecie obejrzeć na Facebooku OSE – Ogólnopolska Sieć Edukacyjna), a my już planujemy trzecie – dołączcie do nas 5 października o 18:30!

Najskuteczniejszą obroną jest atak…?

W siódmej części powtórki przed Szachowym Grand Prix OSE przyjrzymy się bliżej obronie, czyli nieodłącznemu elementowi każdej partii.

  • Obrona ma na celu zabezpieczenie pozycji naszych figur, uniknięcie strat materialnych oraz oddalenie wszelkiego rodzaju gróźb.
  • Jednym z rozwiązań może być tzw. lufcik, czyli zwolnienie miejsca królowi przez jednego z pionków.
  • W przypadku, gdy atakowane są dwie figury, należy obronić te najbardziej wartościową.
  • W obronie ważna jest minimalizacja strat.
  • Najważniejsza jest obrona przed matem.

Dzisiejszą powtórkę przygotowaliśmy na podstawie lekcji 28 w „Kursie podstawowym nauki gry w szachy – część 3”, który znajdziecie na naszej bezpłatnej platformie e-learningowej OSE IT Szkoła. Czekają tam na Was także dwie pozostałe części kursu szachowego, opracowanego merytorycznie przez mistrzów i arcymistrzów szachowych: GM Pawła Czarnotę, GM Daniela Sadzikowskiego, FM Kacpra Poloka i IM Miłosza Szpara. Zajrzyjcie koniecznie!

//polityka-prywatnosci/deklaracja-dostepnosci