facebook-pixel

Powtórka przed Szachowym Grand Prix OSE – część 8

„Północ” – na Wasze zgłoszenia czekamy jeszcze do 13 października. Rejestrujcie swoich uczniów i dzieci, powtarzajcie z nimi zasady królewskiej gry i przyjeżdżajcie na turniej!

Nauczyciele, rodzice uczniów z północnych województw Polski, czas na Was! Zapisujcie młodych szachistów do udziału w turnieju w Bydgoszczy! Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, przypominamy kolejne kroki.

Szachowe Grand Prix OSE – zasady, terminy, nagrody

Do udziału w Szachowym Grand Prix OSE zapraszamy wszystkich uczniów z całego kraju. Podzieleni na grupy (według płci i klas szkolnych), zmierzą się oni najpierw w dwóch turniejach eliminacyjnych:

  • 7 października 2023 r. we Wrocławiu („Południe” – województwa: dolnośląskie, lubelskie, łódzkie, małopolskie, opolskie, podkarpackie, śląskie i świętokrzyskie) – to już za nami, zobaczcie relację i listę nagrodzonych;
  • 21 października 2023 r. w Bydgoszczy („Północ” – województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, mazowieckie, pomorskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie).

Najlepsi z najlepszych spotkają się w wielkim finale w Warszawie – już 4 listopada 2023 r.

Turnieje eliminacyjne rozgrywane są w systemie szwajcarskim – co oznacza, że każdy uczestnik bierze udział w dziewięciu rundach. Nikt nie odpada po pierwszej partii – wszyscy grają do samego końca! W finale zostanie z kolei rozegrany turniej kołowy: 11 rund tempem szachów błyskawicznych, każdy zagra z każdym.

Jest o co walczyć! Na zwycięzców czekają wspaniałe nagrody – m.in.: konsole do gier, profesjonalny sprzęt szachowy i wiele innych.

Udział w Szachowym Grand Prix OSE jest bezpłatny.

Nie warto zwlekać z przesłaniem zgłoszenia – kto pierwszy, ten lepszy! Wciąż czekamy na chętnych do udziału w drugim turnieju eliminacyjnym w Bydgoszczy. Wystarczy, że wypełnicie formularz dostępny na stronie szachy.ose.gov.pl. Macie na to czas do 13 października.

Szczegółowych informacji szukajcie w wydarzeniu na naszym Facebooku. Przeczytajcie też wywiad z mistrzami i arcymistrzami szachowymi „5 pytań o… Szachowe Grand Prix OSE” oraz obejrzyjcie transmisje dwóch pierwszych live’ów z ich udziałem.

Do kontrataku!

Zanim nad szachownicą rozlegnie się okrzyk „Szach, mat!”, niejednokrotnie trzeba będzie radzić sobie ze strategią przeciwnika. W poprzednich częściach naszej „Powtórki przed Szachowym Grand Prix OSE” znajdziecie pigułki wiedzy dotyczące podstawowych motywów taktycznych i sposobów obrony. Dziś skupmy się przez chwilę na kontrataku.

  • Kontratak polega na odparciu groźby przy jednoczesnym ataku na siły przeciwnika.
  • Do skutecznego kontrataku przydadzą się znane nam już motywy, np. związanie (zaatakowanie bierek znajdujących się na jednej linii lub przekątnej) czy widełki (stworzenie podwójnej groźby, w wyniku której zdobędziemy przewagę materialną).

Zarówno teorię, jak i zadania praktyczne znajdziecie w lekcji 29 w „Kursie podstawowym nauki gry w szachy – część 3”. Żeby wygrać, trzeba jak najwięcej ćwiczyć, dlatego zachęcamy Wasze dzieci i uczniów do korzystania z diagramów zawartych w naszych bezpłatnych kursach szachowych dostępnych na platformie e-learningowej OSE IT Szkoła. Praktyka czyni mistrza, zatem praktykujcie jak najwięcej przed turniejami eliminacyjnymi!

 

 

 

 

//polityka-prywatnosci/deklaracja-dostepnosci