facebook-pixel

Powtórka przed Szachowym Grand Prix OSE – część 9

W sobotę poznaliśmy zwycięzców pierwszego turnieju eliminacyjnego. Za nami wspaniałe spotkanie i moc świetnej zabawy, a to dopiero początek szachowych emocji!

7 października rozpoczęliśmy Szachowe Grand Prix OSE: we Wrocławiu odbył się pierwszy półfinał, do którego zgłosiło się ponad 500 uczestników. Jeśli jeszcze nie zapisaliście swoich dzieci lub uczniów do drugiego turnieju, spieszcie się – na wypełnione formularze czekamy już tylko do końca dnia w piątek! Finalistów i tych, którzy dopiero wezmą udział w eliminacjach, zapraszamy do wspólnego powtarzania wiedzy.

„Północ” – odliczamy dni do kolejnego turnieju

W naszych szachowych zmaganiach mogą wziąć udział wszyscy uczniowie szkół podstawowych z całego kraju. W pierwszej fazie uczestnicy mierzą się w dwóch turniejach eliminacyjnych – z podziałem na województwa oraz kategorie według klas i płci (w następujących grupach turniejowych: dziewczęta z klas 1–2, chłopcy z klas 1–2, dziewczęta z klas 3–4, chłopcy z klas 3–4, dziewczęta z klas 5–6, chłopcy z klas 5–6, dziewczęta z klas 7–8, chłopcy z klas 7–8). Najwyżej sklasyfikowani (po sześć osób z każdej grupy) spotkają się w wielkim finale.

Pierwszy turniej już za nami, a drugi – już 21 października w Bydgoszczy. Mogą wziąć w nim udział młodzi szachiści z województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, mazowieckiego, pomorskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Czas na zgłoszenia powoli się kończy: zaznaczcie w kalendarzu 13 października godz. 23.59!

Jesteście ciekawi, jak zakończył się pierwszy turniej eliminacyjny? Przeczytajcie o nim w naszej aktualności „Znamy pierwszych finalistów Szachowego Grand Prix OSE!”.

Turniejowe ABC

W jakim trybie zostanie rozegrany turniej? Kto sędziuje? Jakie nagrody czekają na najlepszych uczestników? Sprawdźcie!

 • Turniej „Południe” odbędzie się 21 października w Bydgoszczy (Bydgoskie Centrum Targowo-Wystawiennicze). Finaliści spotkają się z kolei 4 listopada w warszawskim Centrum Olimpijskim.
 • Aby zgłosić swoje dzieci lub uczniów do udziału w turniejach, musicie jedynie wypełnić formularz. Szczegółowych informacji szukajcie na stronie ose.gov.pl i w wydarzeniu na naszym Facebooku.
 • Turnieje eliminacyjne są rozgrywane w systemie szwajcarskim – co oznacza, że każdy uczestnik bierze udział w dziewięciu rundach. Nikt nie odpada po pierwszej partii – wszyscy grają do samego końca! W finale zostanie z kolei rozegrany turniej kołowy: 11 rund tempem szachów błyskawicznych, każdy zagra z każdym.
 • Sędzią głównym turnieju jest IA Maciej Cybulski.
 • Na zwycięzców turniejów eliminacyjnych i turnieju finałowego czekają wspaniałe nagrody – m.in.: profesjonalny sprzęt szachowy i wiele innych.
 • Udział w Szachowym Grand Prix OSE jest bezpłatny, liczy się kolejność zgłoszeń!
 • Szczegółowych informacji szukajcie na stronie ose.gov.pl i w wydarzeniu na naszym Facebooku.

Pat? Mat? Remis?

W kolejnej części „Powtórki przed Szachowym Grand Prix OSE” skupimy się na różnych możliwych zakończeniach partii. Wszystkim uczestnikom życzymy oczywiście samych matów, ale wiemy doskonale, że trzeba się przygotować na różne opcje!

 • Remis występuje wtedy, gdy żadna ze stron nie ma możliwości zamatowania króla przeciwnika. Nikt nie wygrywa, ani nikt nie przegrywa – gracze otrzymują po pół punktu do klasyfikacji turniejowej.
 • Remis można uzyskać na kilka sposób: brak siły matującej (na szachownicy nie została wystarczająca liczba bierek do zamatowania króla), pat (jedna ze stron nie ma możliwości wykonania posunięcia zgodnego z przepisami), powtórzenie posunięć (występuje, gdy identyczna sytuacja pojawi się na szachownicy po raz trzeci), zgoda (jeden z zawodników proponuje przeciwnikowi remis, a drugi gracz akceptuje tę ofertę).
 • Bardzo częstym zakończeniem partii jest matowanie hetmanem. Polega ono na zepchnięciu hetmanem króla przeciwnika na bandę, a następnie podejściu swoim królem w celu zwieńczenia zwycięstwa. Ważne! Uważamy, aby nie dać pata!
 • Innym sposobem matowania jest wykorzystanie w tym celu dwóch wież. Najprostszą metodą są tzw. schodki, w trakcie których wieże będą kolejno wykonywały posunięcia zmuszające króla do ruchu w kierunku bandy. Zawsze jedna z wież wykonuje zadanie odcięcia króla, a druga gra z szachem.
 • Czasem zdarzają się sytuacje, że król przeciwnika stwarza zagrożenie naszym wieżom. Każdy ruch trzeba wówczas wykonywać ostrożnie, sprawdzając, czy wieża jest bezpieczna. Kiedy kolejny „schodek” jest niedostępny, przerzucamy wieżę na drugą stronę szachownicy.

Dzisiejsza powtórka postała na podstawie lekcji 16–18 w „Kursie podstawowym nauki gry w szachy – część 2”. Znajdziecie tam nie tylko teorię, ale i diagramy, które pozwolą utrwalić zdobytą wiedzę. Sięgnijcie też do pozostałych kursów szachowych dostępnych na naszej bezpłatnej platformie e-learningowej OSE IT Szkoła. Powodzenia!

 

//polityka-prywatnosci/deklaracja-dostepnosci