facebook-pixel

Szachowe Grand Prix OSE – znamy wszystkich finalistów

W sobotę w Bydgoszczy odbył się drugi półfinał Szachowego Grand Prix OSE. A to oznacza, że znamy już wszystkich finalistów, którzy 4 listopada spotkają się w Centrum Olimpijskim w Warszawie!

Trzy, dwa, jeden, gramy! – te słowa zabrzmiały w sobotę w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym dziewięć razy, bo właśnie tyle rund rozegrali młodzi zawodnicy z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, mazowieckiego, pomorskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego w drugim półfinale Szachowego Grand Prix OSE. Do turnieju zgłosiło się ponad 500 zawodników. 48 z nich powalczy w wielkim finale.

Gra na przyszłość

Szachowe Grand Prix OSE to całkowicie nowe i innowacyjne wydarzenie na szachowej mapie Polski. W sobotę w Bydgoszczy odbył się drugi półfinał. Pierwszy zorganizowaliśmy 7 października we Wrocławiu, wzięli w nim udział uczniowie z województw: dolnośląskiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego.

Turniej wyróżnia się na tle innych wydarzeń tego typu pod wieloma względami: formułą rozgrywek, darmową rejestracją, atrakcyjnymi nagrodami – zarówno w eliminacjach, jak i w wielkim finale.

NASK organizuje Szachowe Grand Prix OSE przede wszystkich w celu popularyzacji królewskiej gry wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Przeprowadzając takie zawody chcemy zachęcić najmłodszych do nauki gry w szachy, które są doskonałym wsparciem wszechstronnego rozwoju.

– Zarówno gra w szachy, jak i wytwarzanie technologii mają wspólne cechy. Zawierają się w pojęciu kompetencje przyszłości. W NASK dużą wagę przykładamy do rozwoju kompetencji przyszłości. Wytwarzamy takie rozwiązania, aby dzieci mogły się rozwijać i w przyszłości zyskać m.in. przewagi konkurencyjne na rynku pracy – powiedział w trakcie otwarcia turnieju Maciej Dudkiewicz, dyrektor ds. Zarządzania Programem OSE (Ogólnopolska Sieć Edukacyjna) w NASK.

Dziewięć rund, osiem kategorii

Młodzi szachiści w sobotę w Bydgoszczy zmierzyli się na dystansie dziewięciu rund w ośmiu kategoriach: chłopcy z klas I–II,  chłopcy z klas III–IV, chłopcy z klas V–VI, chłopcy z klas VII–VIII, dziewczęta z klas I–II,  dziewczęta z klas III–IV, dziewczęta z klas V–VI, dziewczęta z klas VII–VIII. Sześciu najlepszych z top 10 w każdej grupie awansowało do wielkiego finału.

Poza awansem otrzymali także świetne nagrody – profesjonalny sprzęt szachowy.

Sprawdźcie listę zwycięzców drugiego półfinału Szachowego Grand Prix OSE (Bydgoszcz, 21 października 2023 r.).

Sprawdźcie listę zwycięzców pierwszego półfinału (Wrocław, 7 października 2023 r.).

96 najlepszych zawodników, czyli zwycięzcy obu półfinałów Szachowego Grand Prix OSE, za dwa tygodnie spotka się w wielkim finale. Wydarzenie odbędzie się 4 listopada w Centrum Olimpijskim w Warszawie. Finał to turniej kołowy: 11 rund tempem szachów błyskawicznych, każdy zagra z każdym.

Więcej o Szachowym Grand Prix OSE na szachy.ose.gov.pl

Szachy w NASK

Szachowe Grand Prix OSE to nie pierwsze działanie NASK związane z szachami. Nieco ponad rok temu (w połowie października 2022 r.) na platformie OSE IT Szkoła pojawiły się pierwsze darmowe kursy nauki gry w szachy, przygotowane przez profesjonalistów. Dzisiaj na OSE IT Szkoła dostępne są trzy części kursu – każda składająca się z 10 lekcji. Zachęcamy wszystkich do korzystania z nich – zarówno w ramach powtórki, jak i zdobycia nowej wiedzy. Koniecznie wejdźcie na it-szkola.edu.pl/szachy!

 

//polityka-prywatnosci/deklaracja-dostepnosci