facebook-pixel

Znamy pierwszych finalistów Szachowego Grand Prix OSE!

Ponad 500 zgłoszonych zawodników, dziewięć rund i niesamowite emocje. Za nami pierwszy półfinał Szachowego Grand Prix OSE - poznajcie zwycięzców. Kolejny turniej już 21 października w Bydgoszczy. Zapisy wciąż trwają – zapraszamy!

Wrocław stał się w sobotę stolicą młodzieżowych szachów. To tutaj odbył się pierwszy półfinał Szachowego Grand Prix OSE. Do rozgrywek zgłosiło się ponad 500 zawodników. Zmierzyli się na dystansie 9 rund w ośmiu kategoriach: chłopcy z klas I–II,  chłopcy z klas III–IV, chłopcy z klas V–VI, chłopcy z klas VII–VIII, dziewczęta z klas I–II,  dziewczęta z klas III–IV, dziewczęta z klas V–VI, dziewczęta z klas VII–VIII.

Frajda i sportowa rywalizacja

– Szachowe Grand Prix OSE to nowe, wyjątkowe wydarzenie na mapie Polski. Mamy nadzieję, że dzięki naszym bezpłatnym, opublikowanym na portalu OSE IT Szkoła kursom szachowym oraz wydarzeniom takim, jak dzisiejsze, coraz więcej dzieci będzie rozwijało swoje umiejętności – powiedział w trakcie otwarcia turnieju Dominik Kopera, zastępca dyrektora NASK ds. Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Frekwencja na sobotnim turnieju była najlepszym dowodem na to, że szachy to pasja wielu polskich uczniów. W trakcie wrocławskiego półfinału na twarzach młodych szachistów widać było determinację, ale też niezwykłą frajdę z gry i rywalizacji. Wśród uczestników zobaczyliśmy zarówno czołówkę szachów juniorskich w naszym kraju, jak i licznych początkujących, dla których były to pierwsze szachowe zawody w życiu.

W pierwszym półfinale Szachowego Grand Prix OSE wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych z województw dolnośląskiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego. Turniej był rozgrywany w systemie szwajcarskim – to znaczy, że wszyscy uczestnicy wzięli udział w dziewięciu rundach i nikt nie odpadł już po pierwszej partii. 10 najlepszych zawodników z każdej grupy otrzymało atrakcyjne nagrody (profesjonalny sprzęt szachowy). Sześciu najlepszych z top 10 w każdej grupie awansowało do wielkiego finału, w którym zostanie rozegrany turniej kołowy: 11 rund tempem szachów błyskawicznych, każdy zagra z każdym. Wielki finał Szachowego Grand Prix OSE Odbędzie się już 4 listopada w Warszawie!

Lista laureatów

Sprawdźcie listę zwycięzców pierwszego półfinału.

Zapraszamy do Bydgoszczy!

Szachowe Grand Prix OSE nie jest pierwszym działaniem NASK związanym z szachami. Niemal dokładnie rok temu (w połowie października 2022 r.) na platformie OSE IT Szkoła pojawiły się pierwsze, przygotowane przez profesjonalistów, darmowe kursy nauki gry w szachy. Dzisiaj na OSE IT Szkoła dostępne są trzy części kursu – każda składająca się z 10 lekcji. Zachęcamy wszystkich do korzystania z nich – zarówno w ramach powtórki, jak i zdobycia nowej wiedzy.

NASK organizuje Szachowe Grand Prix OSE przede wszystkich w celu popularyzacji królewskiej gry wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Przeprowadzając takie zawody chcemy zachęcić najmłodszych do nauki gry w szachy, które są doskonałym wsparciem wszechstronnego rozwoju.

Do 13 października trwają zapisy na drugi półfinał Szachowego Grand Prix OSE, który odbędzie się 21 października w Bydgoszczy. Do udziału w nim zapraszamy uczniów wszystkich szkół podstawowych z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, mazowieckiego, pomorskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

Aby zgłosić swoje dzieci lub uczniów do udziału w turniejach, musicie jedynie wypełnić formularz. Szczegółowych informacji szukajcie na stronie szachy.ose.gov.pl i w wydarzeniu na naszym Facebooku.

Do zobaczenia!

 

//polityka-prywatnosci/deklaracja-dostepnosci